Kwiaty z jabłek
Przepis (i ilustrujące go zdjęcia) na „kwiaty” z jabłek znalezliśmy na stronie Baba-Mail. Deser jest luksusowy i bezpretensjonalny – bez zażenowania można go podać jako zwieńczenie posiłku na najbardziej elegancki stół. Ma jeszcze jedną zaletę – wbrew pozorom jabłkowe „kwiaty” są bardzo proste do wykonania.
Składniki (proporcje na 6 “kwiatów”):
2 umyte jabłka, tutaj czerwone, ale może być dowolny kolor
1/2 cytryny
3 łyżki dżemu brzoskwiniowego
2 łyżki wody
Płat ciasta francuskiego albo filo
Mąka
Cukier puder
Cynamon
+ 2 wykałaczki
Przygotowanie:
Przekroić jabłka na pół i usunąć nożem lub łyżką rdzeń, a potem pokroić na cienkie plasterki.
Wlać wodę i wyciśnięty sok z połówki cytryny, bez pestek, do dużej szklanej miski (albo innego naczynia, które można włożyć do mikrofalówki). Rozdzielić ostrożnie plasterki jabłek, przenieść je do miski z wodą cytrynową i włożyć miskę do mikrofalówki na 3 minuty na najwyższą moc. Po zakończeniu ogrzewania pozostawić jabłka w misce.
Rozpocząć przygotowanie podstawy z ciasta. Najpierw wymieszać w małym szklanym naczyniu 3 łyżki dżemu morelowego (albo innego ulubionego) i 2 łyżki wody. Zagrzać w mikrofalówce w ciągu minuty, aż do otrzymania gładkiej mieszanki.
Ciasto rozłożyć na posypanej mąką powierzchni i lekko rozwałkować. Pokroić na 6 pasków, z których każdy będzie podstawą dla „kwiata”.
Odcedzić cały płyn z miski z jabłkami i dać wyschnąć plastrom jabłek przez kilka minut. Każdy pasek ciasta posmarować równomiernie mieszanką dżemu i rozpocząć układanie na nich plasterków jabłek tak, żeby wystawały ponad pasek – jak to widać na zdjęciu.
Jabłka posypać trochę cynamonem, zagiąć paski ciasta do góry w taki sposób, żeby pokryły dolną część plasterków jabłek i zwinąć „kwiat”.
Dokładnie docisnąć koniec ciasta na brzegu zwinięcia i przełożyć do formy do pieczenia babeczek wszystkie zwinięte w ten sposób „kwiaty”.
Piec w temperaturze 180-200 stopni przez 40-45 minut.
Po wyciągnięciu z piekarnika posypać cukrem pudrem i przy pomocy dwóch wykałaczek pomóc „kwiatom” rozwinać się, jak długo ciasto jest jeszcze gorące.
Placki tarte z dyni
Składniki:
50 dag dyni (już obranej)
10 dag cebuli (1 średnia)
1 ząbek czosnku
2 jajka
½ szklanki mąki pszennej
imbir (mielony)
sól
pieprz
olej do smażenia
Sposób wykonania:
Dynię zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę obrać i pokroić w małą kosteczkę. Czosnek obrać i zmiażdżyć.
Do miski przełożyć dynię, cebulę i czosnek. Dodać surowe jajka i mąkę pszenną. Przyprawić do smaku imbirem, solą i pieprzem. Wszystko razem wymieszać.
Na patelni rozgrzać olej i nakładać łyżką ciasto formując okrągłe placki (1 pełna łyżka ciasta na 1 placek). Z podanych składników wyjdzie około 15 sztuk placków.
Koktajl pietruszkowy
No niestety, grypa nadal ma nad nami przewagę..i to znaczną! Trudno, nie poddamy się bez walki. Można zaatakować ją dużą dawką, skoncentrowanej witaminy C. A skąd wziąć najwięcej i najlepszej witaminy C? Oczywiście, z natki pietruszki! Także u nas dziś przepyszny i niezwykle zdrowy koktajl pietruszkowy.
W wersji z jabłkiem i pomarańczą jest bardzo, bardzo smaczny, ale jeśli lubicie słodsze smaki, to proponuję zastąpić wodę sokiem jabłkowym. Jak dla mnie przepis z wodą jest w sam raz, a pijąc go czułam jak grypa stopniowo kapituluje, będąc pod tak silnym naporem sił zdrowia! Nie ma szans, musi w końcu nas zostawić w spokoju, bo na dworze znów zawitało słońce i nie zamierzam dłużej siedzieć w domu! Trzymajcie kciuki!
Koktajl pietruszkowy :
– 1 pęczek pietruszki
– 1 pomarańcza
– 1 jabłko
– 700 ml wody
Pietruszkę umyć i posiekać. Pomarańcze obrać i pokroić na średniej wielkości kawałki. Jabłko umyć i wydrążyć. Nie obierać. Składniki zmiksować i rozcieńczyć wodą.
Knedle ze Śliwkami
Będziemy potrzebować :
1 kg ziemniaków
250 g mąki pszennej (poznańskiej )
3 łyżki maki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki soli
2 jajka
200 g jogurtu naturalnego lub śmietany – opcjonalnie
1 łyżka cukru do jogurtu lub śmietany
około 500g śliwek
2 łyżki masła do polania knedli
Przygotowanie :
- Zaczynam od obrania ziemniaków , następnie je gotuję do miękkości i odstawiam do ostudzenia
- gdy ziemniaki mam już zimne to mielę je w maszynce do mielenia mięsa (można przepuścić przez praskę zamiast mielić )
- śliwki dokładnie płuczę pod bieżącą wodą i dryluję z pestek
- do miski z zmielonymi ziemniakami dodaję mąkę pszenną , mąkę ziemniaczaną , sól i jajka
- wszystko dokładnie wyrabiam ręką w misce a potem jeszcze przez chwilę na blacie podsypanym mąką tak żeby składniki ładnie się połączyły w jednolitą masę
- Ciasto dzielę na pół i dłońmi formuję wałek , który dzielę nożem na mniejsze kawałki (około 4 centymetrowe)
- z każdego kawałka robię palcami placuszek na który nakładam śliwkę, sklejam i robię kulę dłońmi
- knedle są gotowe można zaczynać je gotować
- do wrzącej i lekko osolonej wody wrzucam knedle i od czasu wypłynięcia(zagotowania ) gotuję je około 5 minut
- w tym czasie rozpuszczam masło na patelni
Ugotowane knedle wyjmuję łyżką cedzakową na talerz polewam delikatnie masłem i można i dodatkowo polać przygotowanym słodkim jogurtem lub śmietaną